Ishrana bogata krompirom povećava rizik od dijabetesa u trudnoći

Česta upotreba čipsa i drugih proizvoda od krompira u ishrani može značajno povećati rizik od nastanka dijebetesa u trudnoći, saopštili su američki istraživači, a ova tvrdnja se zasniva na činjenici da je krompir izuzetno bogat skrobom koji može povećati koncentraciju šećera u krvi.

Studija je obuhvatila više od 21.000 trudnica a rezultati su pokazali vezu između visoke zastupljenosti krompira u ishrani trudnica i pojave gestacionog dijabetesa. Iako se u trudnoći prepouručuje povećan unos namirnica bogatih skrobom i biljnim vlaknima radi regulisanja probave, stručnjaci ipak savetuju da se u nekoliko obroka umesto krompira koristi neka druga vrsta povrća u cilju smanjenja rizika za nastanak ove opasne komplikacije. Namirnice bogate skrobom, poput krompira ne bi smele da čine više od jedne trećine ukupne količine skrobne hrane, savetuju autori studije, mada ne postoje zvanične preporuke koliko bi ugljenih hidrata trebalo konzumirati u toku jedne sedmice.

Namirnice koje sadrže ugljenohidrate povećavaju nivo šećera u krvi. Neke od njih, označene kao namirnice sa visokim glikemijskim indeksom (HGI), veoma brzo oslobađaju šećer u cirkulaciju, dok druge koje imaju nizak glikemijski indeks (LGI) lagano i postepeno oslobađaju šećere u krv. Autori pomenute studije savetuju da ishrana u kojoj su zastupljene namirnice sa niskim glikemijskim indeksom može značajno smanjiti mogućnost oboljevanja od gestacionog dijabetesa. Trudnoća sama po sebi donosi različite promene u organizmu, a jedna od njih je i povećanje sklonosti za nastanak šećerne bolesti.

Gestacioni dijabetes, kako i samo ime ovog oboljenja nagoveštava, obično nestaje nakon porođaja, ali može biti neposredan uzrok kasnijih zdravstvenih problema i kod porodilje i kod novorođenčeta, a cilj sprovedene studije je upravo bio da otkrije vrstu hrane koja doprinosi povećanju rizika za nastanak ovog oboljenja u trudnoći. Rizik se povećava čak i do 27% sa konzumiranjem 2 – 4 porcije kuvanog, prženog, pire krompira ili čipsa tokom nedelje, a ukoliko je trudnica starije životne dobi, ima slučajeve oboljevanja od dijabetesa u porodici, prekomernu težinu i nije bila fizički aktivna pre i tokom trudnoće, ishrana bogata skrobom će pre dovesti do pojave gestacionog dijabetesa nego kod onih koji nemaju i ove faktore rizika, ističu stručnjaci.

Preveo: Dejan Živanović, B.Sc.

Izvor: http://www.bbc.com